Czym cechuje się inteligenty dom?

Nasze domy są wyposażane w coraz to nowocześniejsze urządzenia, od innowacyjynch sprzętów AGD po ogromne telewizory. Często jednak korzystamy z nich w sposób tradycyjny, niezbyt efektywny i efektowny. Jak sprawić, żeby nasz dom stał się inteligentny z technologicznego punktu widzenia? Jakie korzyści możemy dzięki temu zyskać?

Podstawowe założenia

Inteligentny dom to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Inteligenty dom to taki, któremu domownicy są w stanie wydawać różne polecenia, i z którym mogą się porozumiewać. Podstawą takiego domu jest koncepcja Internetu Rzeczy, czyli przedmiotów mogących się porozumiewać ze sobą i z użytkownikami, połączonych w jedną sieć. Najprostszym do zrozumienia przykładem jest możliwość kontrolowania temperaturę w pomieszczeniach czy kolor i natężenie oświetlenia w mieszkaniu za pomocą smartfona. Te i wiele innych rzeczy użytkownik może kontrolować nawet będąc daleko poza domem. Założeniem takiej koncepcji jest zmaksymalizowanie funkcjonalności i komfortu mieszkania, jednocześnie wnosząc bezpieczeństwo na nowy poziom. W parze z tym idzie też zmniejszenie kosztów życia, w tym głównie obniżenie rachunków za prąd.

Produkty inteligentnego domu

Na inteligentny dom składa się wiele urządzeń. Im jest ich więcej, tym bardziej inteligenty jest nasze mieszkanie. Jedne komponenty będą odpowiadać za jego bezpieczeństwo, drugie za oszczędności, jeszcze inne za komfort. Do podstawowych urządzeń inteligentnego domu należą:

  • Inteligentne gniazdka. Pozwalają włączać i wyłączać urządzenia elektryczne, ustalać harmonogram i monitorować użycie energii.
  • Inteligentne oświetlenie. Sterowane za pomocą smartfona, z opcjonalnym regulowaniem jasności i barwy.
  • Inteligentne ogrzewanie. Służy do kontorlowania temperatury w pomieszczeniach.
  • Inteligentne czujniki. Należa do nich na przykład czujniki dymu, gazu, czy zalania.
  • Kamery do monitoringu. Rejestruje wideo, opcjonalnie też nagrywa po zmroku i zapisuje w chmurze.
  • Systemy alarmowe. Mowa tu o takich systemach jak czujniki ruchu czy systemy alarmowe.

Urządzenia te mogą być używane pojedynczo, albo łączone w zestawy. Czasem są przystosowane do konkretnego zadania. Ich przykładem są zestawy do monitoringu, zawierające kamery, czujniki drzwi i okien, czujniki ruchu oraz centralka.

Centralka

Centralka to podstawowy element inteligentnego domu, odpowiadający za sterowanie i zarządzanie całym systemem. Łączy się z wszystkimi komponentami oraz z internetem, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z systemu nawet wtedy, gdy znajduja się poza domem. Takie rzeczy jak kontrola temperatury czy oświetlenia może nie muszą być kontrolowane poza domem ale możliwość wyłączenia pozostawionego żelazka, czy otrzymywanie informacji o niepokojących zdarzeniach widzianych przez kamery należą do bardziej porządanych zdalnych funkcji.

Co zyskujemy?

Korzyści płynące z inteligentnego domu Kraków są liczne, choć zależne od ilości i rodzaju urządzeń. Po pierwsze wygoda, gdyż można po ciężkim dniu bez wstawania z kanapy zwiększyć temperaturę, przyciemnić oświetlenie, włączyć muzykę, itp. Inną jest bezpieczeństwo, gdyż yaki system opiera się nie tylko na monitoringu, ale też na zaawansowanych czujnikach. Inną korzyścią są również oszczędności, gdyż można bez problemu wyłączyć nieużywane urządzenia, by nie marnowały prądu. Wpływa to na niższe rachunki, a jednocześnie pozwala na monitorowanie użycia energii za pomocą różnych aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *