Do czego służy kątownik?

Podczas budowy domów i innych nieruchomości korzysta się z wielu narzędzi, które mają wiele zróżnicowanych zadań. Jednym z takich narzędzi jest kątownik, który posiada szereg zastosowań dla wielu specjalistów pracujących przy budowie domu. Do jakich działań używany jest kątownik?

Zadania kątownika

Podstawowym zadaniem kątownika jest sprawdzanie czy ściany przy narożnikach są pod idealnie prostym kątem podczas murowania. Jednak nie są używane jedynie podczas prac murarskich, wiele innych osób z niego korzysta. Z kątownika korzystają między innymi stolarze i monterzy podczas montowania drzwi i okien oraz różnego rodzaju rzemieślnicy i majsterkowicze. Korzysta się z niego również podczas układania glazury czy paneli.

Rodzaje kątowników

Istnieje kilka rodzajów kątowniku, jednak każdy kątownik, niezależnie od rodzaju, musi zostać poddany wzorcowaniu przyrządów pomiarowych, bo w przeciwnym razie ściany mogą zostać krzywo zbudowane. Najpopularniejsze są kątowniki tradycyjne, które dzielą się na zawodne i tanie kątowniki drewniane oraz lepsze i droższe kątowniki metalowe. Innym rodzajem kątowników są tak zwane kątowniki nastawne, które charakteryzują się ruchomym ramieniem, które można ustawiać w zależności od potrzeb.

3 myśli na “Do czego służy kątownik?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *