Jak ogrzewać w domu?

W zimne dni odpowiednie ogrzewanie jest niezbędne aby móc komfortowo spędzać czas w nieruchomościach. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru technologii to co warto wybrać?

Klasyczny kominek

Klasyczne kominki opalane drewnem zapewniają ciepło, przytulną atmosferę i nostalgię. Tradycyjne kominki https://www.timkominki.pl/kontakt/nowy-sacz/ opalane drewnem zapewniają niezastąpione, wielozmysłowe wrażenia trzaskającego ognia o wyraźnym, dymnym aromacie. Właściciele kominków na drewno mogą być zmuszeni do wynajęcia profesjonalnego kominiarza w celu oczyszczenia paleniska z łatwopalnego kreozotu, pozostałości po spalonym drewnie, tak aby nie doszło do zapalenia się kominka. Opcja ta jest również najmniej wydajna spośród wszystkich rodzajów paliwa i powoduje uwalnianie największej ilości zanieczyszczeń do domu i atmosfery. W przypadku tego typu pieców zawsze istnieje ryzyko pożaru domu, nawet jeśli przestrzega się wszystkich wskazówek dotyczących bezpieczeństwa kominków, dlatego należy koniecznie zainstalować czujniki dymu i mieć gaśnicę pod ręką.

Rekuperator

Instalujesz w domu rekuperator. Wymiennik ciepła to serce, węzeł wymiany ciepła z wymiennikami ciepła do odzysku ciepła. Wymiennik ciepła zasysa powietrze w obu kierunkach jednocześnie. Pierwszym strumieniem jest zimne powietrze pobierane z zewnątrz budynku (miejmy nadzieję, ale bez problemu z regeneracją). Drugi strumień to ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne powietrze zasysane z pomieszczenia przez nawiewniki – okrągłe kratki na suficie i ścianach. Oba strumienie gazu spotykają się w wymienniku ciepła (czyli rekuperatorze), ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, ponieważ przepływają osobnymi kanałami w rekuperatorze! Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zatrzymuje w nim ciepło, natomiast zimne, czyste powietrze dostarczane z zewnątrz oddaje ciepło. Z wymiennika wychodzą kanały wentylacyjne, zwykle o różnych średnicach, dzięki czemu świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, a brudne na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *