Jak rozprawić się z nieuczciwym najemcą?

Wynajmowanie mieszkania jest prostym i łatwym sposobem na podreperowanie domowego budżetu oraz na zagospodarowanie pustego mieszkania, które dajmy na to odziedziczyliśmy w spadku. Zazwyczaj chętnych na wynajęcie mieszkania nie brakuje, zwłaszcza jeżeli jest ono atrakcyjnie zlokalizowane a opłata na najem niezbyt wygórowana. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy najemca zamiast generować zyski zaczyna przynosić straty nie wywiązując się ze zobowiązań?

Logicznym jest rozumowanie, że gdy najemca okaże się nieuczciwy i kolejny miesiąc nie wnosi zarówno opłaty za wynajem jak i należności w spółdzielni – możemy bez najmniejszych problemów rozwiązań z nim umowę. Jednak okazuje się, że w praktyce nie jest to takie proste. Aby móc łatwo i szybko pozbyć się uciążliwego lokatora musimy wcześniej podpisać z nim tak zwaną umowę najmu okazjonalnego.

Niektóre sprawy często kończą się w sądzie (sxc.hu)
Niektóre sprawy często kończą się w sądzie (sxc.hu)

Umowa najmu

Umowa najmu okazjonalnego nie może być sporządzona jednorazowo na okres dłuższy niż 10 lat. Po upływie tego czasu strony mogą tę umowę przedłużyć. Do dokumentów dołączone powinno być oświadczenie najemcy, w którym zobowiązuje się do opróżnienia i opuszczenia mieszkania na żądanie właściciela a także pismo, w którym wskazuje on lokal, który będzie mógł zamieszkać w przypadku nakazu opuszczenia lokalu. Oświadczenie koniecznie musi zostać poświadczone przez notariusza, w przeciwnym razie nie ma ono mocy prawnej.

Wypowiedzenie

Procedury wypowiadania umowy o najem okazjonalny, mimo iż wciąż nie są zbyt łatwe, to z pewnością dają właścicielowi mieszkania więcej praw obrony swojej własności. W przypadku, gdy lokator zalega z płatnościami minimum dwa pełne miesiące kierujemy do niego pismo z prośbą o uregulowanie zaległych zobowiązań i zastrzegamy, że jeżeli to nie nastąpi – rozwiązujemy umowę najmu. Najemca ma miesiąc na ustosunkowanie się do pisma. Jeżeli nadal nie ureguluje czynszu, mamy prawo rozwiązać umowę i wezwać go do opuszczenia lokalu w terminie 7 dni od wygaśnięcia umowy. Brak reakcji ze strony lokatora lub odmowa współpracy uprawnia nas do zwrócenia się do sądu o nakazanie eksmisji.

W przypadku jeżeli nie lokator nie podpisze na samym początku pisma ze wskazanym przez siebie potencjalnym lokalem zastępczym, czeka nas długie oczekiwanie na przyznanie przez sąd lokatorowi mieszkania zastępczego. W niektórych przypadkach może to potrwać nawet kilka lat. W tym czasie nieuczciwy najemca nadal będzie zadłużał mieszkanie i zalegał z opłatą za najem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wynajmu.

1 myśl na “Jak rozprawić się z nieuczciwym najemcą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *