Na czym polega wzorcowanie?

Wzorcowanie przyrządów pomiarowych, zwane też kalibracją, to zbiór czynności ustalających relację między wartościami wielkości mierzenej wskazanymi przez przyrząd pomiarowy, a odpowiednimi wartościami wielkości fizycznych. W najprostszym przypadku polega to na określeniu różnicy pomiędzy wskazaniem wzorca, a wskazaniem przyrządu wzorcowanego. Uwzględniana jest też niepewność pomiaru.

Po co wzorcowanie?

Celem wzorcowania jest określenie właściwości metrologicznych wzorcowanego przyrządu. Określa to jego przydatność do wykonywania pomiarów, lub sprawdza, czy spełnia wymagania metrologiczne. Dowodem poświadczającym właściwości metrologiczne wzorcowanego przyrządu jest wydawane przez Laboratiorium świadectwo wzorcowania. Podczas wzorcowania trzeba zachować spójność pomiarową, zwana również trasabilnością, stanowiącą nieprzerwany ciąg odniesień przyrządu wzorcowanego do wzorca krajowego lub międzynarodowego.

Na czym to polega?

Aby skalibrować urządzenia pomiarowe trzeba znaleźć najbliższe laboratorium wzorujące. W nim specjaliści dokonują wzorcowania. Urządzenie poddane kalibracji dokonuje pomiarów wraz z urządzeniem wzorcowym. Jeśli wyniki nie będą odbiegały od siebie, to nasz sprzęt jest rzetelny i wiarygodny. Nie można tego robić samemu, gdyż te laboratoria dysponują idealnymi wzornikami dla wielu narzędzi.

Jak często dokonywać kalibracji?

Wzorcowanie danego przyrządu pomiarowego powtarza się tak często, jak długo przyrząd używany jest do celów, dla których został wyprodukowany. Nie istnieją żadne przepisy wyznaczające czasookresy wzorcowań, ani ustalające okresy ważności świadectw wzorcowania. Częstotliwość dokonywania powtórnych wzorcowań uzależnia się od pewnych czynników. Są nimi znaczenia dokładności wskazań przyrządów, warunki pracy przyrządów oraz zanieczyszczenia mechaniczne i chemiczne.

Czy się to opłaca?

Wzorcowanie jest czynnością pracochłonną, a przy dużej ilości przyrządów również kosztowną. Po co więc to robić? Wzorcowania wymagają systemy zarządzania jakością. Wzorcowanie przyrządów kojarzy się z ich legalizacją, ponieważ stanowi jeden z jej elementów. Warto wiedzieć nie o samej dokładności przyrządu, ale bardziej o tym, jak daleko znajduje się od rzeczywistej wartości.

1 myśl na “Na czym polega wzorcowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *