Nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce ma się całkiem dobrze. Pokazują to niezliczone ilości raportów i statystyk. Popyt na mieszkania wciąż rośnie, coraz częściej także budujemy domy i zakupujemy działki. Pomimo licznych zawirowań polityczno-gospodarczych i zmianach w przepisach prawa, nieruchomości były są i będą atrakcyjnym sposobem na inwestowanie kapitału.

Od lat pokutuje przekonanie, że inwestując w nieruchomości nigdy nie stracimy pieniędzy a możemy tylko zyskać. Nie jest to do końca słuszne przekonanie, bowiem niejednokrotnie okazywało się, że po okresie mieszkaniowego boomu ceny lokali gwałtowanie spadały i długo stały w miejscu. Na szczęście są to sytuacje niezwykle rzadkie, bo zazwyczaj rynek nieruchomości jest bardzo stabilny i trudno w nim o zaskakujące zwroty akcji.

stock-photo-3745035-grilling-out

Niemniej jednak decydując się na zakup nieruchomości musimy pamiętać o paru zasadach jakimi rządzi się ten rynek. Pozwoli nam to uniknąć niespodzianek i sprawi, że transakcja przebiegnie bezproblemowo.

Po pierwsze – lokalizacja!

Lokalizacja to główny czynnik wpływający na cenę nieruchomości. Oczywiście mam tu na myśli zarówno miasto jak i część tego miasta. Od lat w czołówce najdroższych do zamieszkania miast Polski plasuje się Kraków. Chcąc zatem zakupić mieszkanie w Krakowie musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam zapłacić nawet do 8 970 zł za metr kwadratowy. Im całej od centrum miasta, tym oczywiście taniej, jednak nie na tyle tanio, aby ceny mieszkań w Krakowie określić jako atrakcyjne. Niestety wcale nie lepiej sytuacja przedstawia się na rynku mieszkań do wynajęcia. Prestiż Uniwersytetu Jagiellońskiego powoduje, że co roku tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego rozpoczyna się gorący okres dla właścicieli mieszkań, którzy niejednokrotnie znacząco zawyżają cenę najmu, wiedząc, że chętnych na mieszkania jest zdecydowanie więcej niż dostępnych lokali. Kraków wyprzedził na rynku nieruchomości nawet Warszawę, gdzie ceny za metr kwadratowy kształtują się na poziomie 7-7,5 tysiąca. Zazwyczaj najdroższe mieszkania znajdują się albo w ścisłym centrum miasta, albo na ekskluzywnych osiedlach strzeżonych z podziemnymi garażami, tarasami czy ogrodami zimowymi. Podwyższony standard niesie oczywiście za sobą wyższą cenę.

c

Jednak mieszkania o wysokim standardzie to nie tylko wysoka stawka za metr kwadratowy, to także znaczne koszty eksploatacji. Podobnie rzecz ma się w przypadkach mieszkań w ścisłym centrum miasta, gdzie niejednokrotnie otrzymujemy w zestawie ogrzewanie na prąd, które także generuje niemałe koszty. Warto więc zastanowić się nad tym, czy lokalizacja powinna być głównym czynnikiem decydującym o zakupie nieruchomości.