Podnośniki koszowe i ich rodzaje

Podnośniki koszowe to urządzenia dźwignicowe, które występują w postaci kosza lub platformy zamieszczonych na końcu ramienia hydraulicznego. Służy do wykonywania różnego rodzaju prac na wysokości, na przykład na budowie, czy przez straż pożarną.

Gdzie je wykorzystujemy?

Podnośniki koszowe Wrocław mogą być używane do różnego rodzaju prac budowlanych, remontowych i montażowych. Stanowią bezpieczną alternatywę dla rusztowań i drabin. Oprócz tego używane są do zakładania zewnętrzych instalacji elektrycznych, czy też pomagają strażakom. Są też wykorzystywane w pracach konserwacyjnych latarni i sygnalizacji świetlnej. Mogą rówież zostać wynajęte, by móc zrobić zdjęcia lub filmy z góry podczas różnego rodzaju wydarzeń.

Rodzaje podnośników

Podnośniki klasyfikuje się ze względu na ich sposób przemieszczania się lub specyfikę budowy. Przejezdne podesty ruchome z zamontowanym koszem na końcu ramienia mogą być samojezdne lub zostać zamontowane na samochodach i przyczepach. O ile zazwyczaj poruszają się po gładkich powierzchniach, to można wykorzystać podnośniki na specjalnych oponach terenowych.

Klasyfikacja ze względu na ich typ budowy dzieli je na dane konstrukcje:

  • Przegrubowa – Podnośniki przegrubowe mają stosunkowo duży zasięg roboczy i znaczny zakres wykonywania manewrów. Sprawdzają się w lokalizacjach o utrudnionym dostępie ze względu na to, że nie muszą być umiejscowione bezpośrenio pod miejscem pracy.
  • Teleskopowa – Podnośniki z tej konstrukcji są zbudowane z jednego lub kilku członów, które płynnie wsuwają się jeden w drugi. Są dosyć kompaktowe, gdyż ruchomy podest zmniejsza swoje gabaryty po złożeniu członów.
  • Nożycowa – Mechanizm tych podnośników opiera się o krzyżujące się ze sobą ramiona unoszące kosz lub platformę roboczą w czasie prostowania. Często wykorzystywana jest wewnątrz budynków, gdyż charakteryzuje ją wyjątkowa stabilność i małe zapotrzebowanie na wolne miejsce.

1 myśl na “Podnośniki koszowe i ich rodzaje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *