Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła to maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten zachodzi wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub energii cieplnej.

Główne Zalety i Wady

Do największych zalet pomp ciepła bez wątpienia należy ich automatyczność. Nie ma potrzeby ładowania opału, czy czyszczenia pieca. Wystarczy regularne płacenie rachunków. Inną zaletą jest to, że są urządzeniami ekologicznymi. Nie powstają żadne spaliny, więc nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Tak samo na ich plus wychodzi ich bezpieczeństwo. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu, tak jak w przypadku instalacji gazowej, czy zaczadzenia, jak w przypadku instalacji olejowej.

Pompy ciepła mają jednak pewne wady. Główną są wysokie koszty zakupu i instalacji, taka inwestycja zwróci się dopiero po paru latach. Kolejną wadą jest uzależnienie od energii elektrycznej, bez niej pompa nie jest w stanie pracować. Ostatnią wadą jest hałas. Pompy powietrzne emitują pewien poziom hałasu, który może okazać się uciążliwy.

Rodzaje

Pompy ciepła dzieli się ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Zgodnie z tym podziałem można wyróżnić pompę gruntową, pompę wodną i pompę powietrzną.

  • Gruntowa – bardzo często wykorzystywana w Polsce. Może zostać wykorzystana zarówno do dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody. Jej zalety to wysoka efektywność działania, która sprawia, że pompa może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości. Wadą jest to, że przy zastosowaniu wymiennika poziomego powierzchnia działki musi być duża.
  • Wodna – charakteryzuje się również wysoką wydajnością energetyczną, wyższą nawet od pomp gruntowych. Może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. Problemem są wysokie koszty inwestycyjne. Zewnętrzym źródłem zasilania pompy może być energia elektryczna, olej lub gaz.
  • Powietrzna – na starcie nie wymaga poniesienia wysokich kosztów. Dzieli się na typu powietrze-powietrze, czyli transport ciepła do wewnątrz, i powietrze-woda, czyli ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą. Pompę powietrzną można wykorzystać w każdych warunkach. Konieczne jest jednak wyposażenie nieruchomości w inne, dodatkowe źródło ciepła, które będzie wspomagało pracę pompy lub ją zastępowało w okresie największych różnic temperatur.

Oprócz tego na rynku dostępne są także hybrydowe pompy ciepła Warszawa, które stanowią kombinację energii ze źródła odnawialnego i tradycyjnego. Różnią się między sobą w zależności od zastosowanych rozwiązań.

1 myśl na “Rodzaje pomp ciepła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *